7 lietas, kas palīdzēs saglabāt skaistas rokas, ja bieži tās jādezinficē

 

Latviešu sakāmvārds “roka roku mazgā” šobrīd ir jāsaprot nevis pārnestā, bet burtiskā nozīmē, jo laikā, kad stingri jāizvairās no iespējas saslimt ar vīrusu Covid-19, bieža roku mazgāšana un dezinfekcija ir ikdienas nepieciešamība. Tā spēcīgi ietekmē roku ādas skaistumu un veselību – roku āda paliek sausa un raupja, vēlāk pat sāk plaisāt un sāpēt.

Kā mazgāt un dezinficēt rokas tā, lai gan pasargātu tās no vīrusiem, gan saglabātu roku ādu veselu un skaistu?

Ievērojam 7 vienkāršas lietas:

1) Mazgājam rokas ar remdenu vai siltu ūdeni, jo pārāk karsts ūdens likvidē ādas virskārtas lipīdu kārtiņu.

2) Lietojam ziepes ar neitrālu ph līmeni. Lielākajai daļai ziepju ir sārmains ph, ādai savukārt skābs, līdz ar to pārāk bieža mazgāšana izjauc ādas dabisko skābo vidi, bet sārmainie surfaktanti “nomazgā” dabiskos mitrinošos faktorus.

3) Rokas berzējam, ne “skurbējam”, jo pārmērīga beršana (līdzīgi kā skrubēšana) var sabojāt ādas aizsargbarjeru.

4) Lietojot dezinfekcijas līdzekli, noklājiet visas rokas, ieskaitot plaukstas locītavu.

5) Ja iespējams, roku žāvētāju vietā izvēlieties papīra dvieļus. Žāvētāji izkliedē vairāk nekā 190 reizes vīrusu daļiņu nekā papīra dvieļi, liecina 2018. gadā veikts pētījums.

6) Sargājiet ādu no krasām temperatūras maiņām – piemēram, aukstā laikā sargājiet roku ādu no aukstuma, valkājot cimdus, karstā laikā – no saules sausinošās iedarbības.

7) Ikdienā uzņemiet organismam nepieciešamo ūdens daudzumu – pieaugušajiem tie ir 1,5 – 2 litri dienā.

 

Ko darīt, ja tomēr āda ir kļuvusi sausa un rupja?

Steidzami jārīkojas un jākompensē tie zaudējumi, kas nodarīti ādai, ar biežu roku mazgāšanu un/ vai dezinfekciju. Piemēram, medicīnas darbiniekiem, kuriem bieža roku mazgāšana un dezinfekcija ir ikdiena arī ārpus pandēmijas, iesaka lietot līdzekļus (tai skaitā krēmus), kas mazina ādas sausumu.

Kopsim un atjaunosim savu roku ādu ik dienu, lai tā kalpotu par aizsargbarjeru un pasargātu.

Bezrecepšu medikamenta RECREOL® krēma sastāvā esošais dekspantenols veicina jaunu ādas audu veidošanos, dziedē virspusējas brūces un sasprēgājumus (plaisas), atjauno ādas elastību. Uzzināt vairāk.