Piemēri: plīsumi uz pēdām, īpaši uz papēžiem, krūtsgaliem barojot bērniņu

Tādi faktori kā nepietiekama ūdens uzņemšana, krasa temperatūras maiņa, ādas berze un saskare ar ķīmiskiem līdzekļiem ietekmē ādas dabisko mitruma līdzsvaru un var izraisīt ādas plaisāšanu. Ādas plīsumi un sausums visbiežāk novērojami uz pēdām (īpaši papēžu rajonā), uz rokām un elkoņiem, kur āda visvairāk pakļauta kustībām, saskarei ar citām virsmām un kairinošiem līdzekļiem, kā arī uz krūtsgaliem barojot bērniņu.
Rūpīga ādas kopšanas ikdienā palīdzēs novērst ādas plīsumu veidošanos un rūpēties par tās dziedēšanu bojājumu rašanās gadījumā.

Uzsākot zīdaiņa barošanu, jaunās māmiņas 34 – 96% gadījumu saskaras ar vienu no visizplatītākajām problēmām – sāpīgiem krūtsgaliem. 29 -76 % gadījumu krūtsgalos un areolās var parādīties arī ādas bojājumi, tādi kā brūces, plaisas, arī apsārtums, pietūkums un zemādas asins izplūdums *.

Kā novērst krūtsgalu plaisāšanu**:

  • Veicot bērna barošanu, svarīgi pievērst uzmanību pareizam bērniņa novietojumam pie krūts.
  • Lai nodrošinātu ērtu zīdīšanu gan sev, gan bērnam, ieteicams lietot palīglīdzekļus zīdaiņa atbalstam, piemēram, spilvenus.
  • Ja krūtsgali tomēr sākuši plaisāt, dodieties uz konsultāciju pie veselības aprūpes speciālista, lai tas Jums rekomendētu visatbilstošāko ārstēšanu un ziedi krūtsgalu ādas atjaunošanai.

* Shanzi M. at all «Comparison of the Effects of Lanolin, Peppermint, and Dexpanthenol Creams on Treatment of Traumatic Nipples in Breastfeeding Mothers» Journal of Caring Sciences, 2015 Dec; 4(4): 297–307.

** Kent JC at all «Nipple Pain in Breastfeeding Mothers: Incidence, Causes and Treatments», International Journal of Enviromental Research and Public Health, 2015 Oct; 12(10): 12247–12263.